6. Система соціального захисту. Закон України "Про зайнятість населення". Служба зайнятості та її функції.
Система соціального захисту включає: законодавче введення мінімуму заробітної плати; встановлення рівня прожиткового мінімуму, індексацію доходів в залежності від темпів інфляції, пенсійне забезпечення; охорону праці, здоров’я, соціальне страхування, гарантії безробітним.
В Україні гарантії зайнятості з боку держави визначені Законом "Про зайнятість населення".
Згідно із цим законом безробітними вважаються працездатні громадяни працездатного віку, які з незалежних від них причин не мають заробітку через відсутність підходящої роботи, зареєстровані у державній службі зайнятості.
Підходяща робота – це робота, яка відповідає освіті, професії, кваліфікації працівника та надається у тій місцевості, де він проживає.
Держава гарантує працездатному населенню:
1) добровільність вибору професії;
2) захист від необгрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення;
3) безоплатну допомогу у підборі підходящої роботи та перепідготовку;
4) виплату безробітним допомоги по безробіттю та допомоги членам їх сім’ї.
Крім того Законом України «Про зайнятість населення» передбачені додаткові гарантів щодо працевлаштування працездатним громадянам, які потребують соціального захисту, зокрема:
а) жінкам, які мають дітей віком до 6 років;
б) одиноким матерям з дітьми до 14 років;
в) молоді, яка закінчила освіту;
г) особам передпенсійного віку;
д) особам звільненим після відбуття покарання;
Для їх працевлаштування місцеві органи адміністрації бронюють на підприємствах всіх форм власності з чисельністю понад 20 осіб близько 5% робочих місць за робітничими професіями, в тому числі з гнучкими формами зайнятості.
Пільги і компенсації вивільненим працівникам
1) Працівнику вивільненому з підприємства зберігається середня заробітна плата на період працевлаштування, але не більше як на 3 місяці з урахуванням виплати вихідної допомоги.
2) Виплата місячної вихідної допомоги і середнього заробітку, що зберігається проводиться за попереднім
місцем роботи.
3) Зберігається безперервний трудовий стаж, якщо перерва в роботі не перевищувала 3-х місяців.
Особливі гарантії надаються працівникам, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці:
а) надання статусу безробітного, якщо протягом 7 днів, йому не було запропоновано підходящої роботи;
б) право на отримання допомоги у розмірі:
100% середньої заробітної плати за останнім місцем роботи протягом 60 календарних днів;
75% середньої заробітної плати за останнім місцем роботи протягом 90 календарних днів;
50% середньої заробітної плати за останнім місцем роботи протягом наступних 210 календарних днів, але не більше середньої заробітної плати в народному господарстві відповідної області за минулий місяць і не нижче
мінімальної заробітної плати;
в) збереження на новому місці роботи, на весь період професійного перенавчання з відривом від виробництва, середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи;
г) право на достроковий вихід на пенсію за 1,5 роки.
Умови: виплати допомоги по безробіттю громадянам зареєстрованим на загальних підставах
— допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації громадянина у державній службі зайнятості до працевлаштування, але не більше 360 календарних днів протягом двох років;
— для осіб передпенсійого віку — до 720 календарних днів;
— громадянам, які вперше шукають роботу — не більше 180 календарних днів.
Розміри допомоги по безробіттю громадянам, зареєстрованим на загальних підставах
а) не менше 50% середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи, але не більше середньої заробітної плати, що склалася в народному господарстві відповідної галузі за минулий місяць, і не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, якщо громадянин протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працював не менше 26 календарних тижнів;
б) не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати — у всіх інших випадках, включаючи громадян, які шукають роботу вперше, або після тривалої (більше шести місяців) перерви.
Виплата допомоги відкладається:
- при відмові від двох запропонованих підходящих робіт;
- приховання відомостей про влаштування на тимчасову роботу;
- порушення умов і строку реєстрації.
Служба зайнятості та її функції
Основні функції щодо регулювання зайнятості, ринку праці покладені на державну службу зайнятості, яка є посередником на ринку праці.
В Україні діє 740 центрів працевлаштування.
Функції служб зайнятості:
1. Реєстрація вільних робочих місць та безробітних.
2. Аналіз і прогноз попиту та пропозиції робочої сили.
3. Розповсюдження інформації про ринок праці.
4. Надання послуг по професійній орієнтації та працевлаштуванню.
5. Організація профпідготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.
6. Організація оплачуваних громадських робіт.
7. Виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги.
Через нестачу коштів служби зайнятості не можуть повноцінно захистити безробітних громадян.
Наряду з державною службою зайнятості на ринку робочої сили великого значення набуває Державний фонд зайнятості. Останній формується за рахунок асигнувань з бюджетів різних рівнів, внесків підприємств, установ, організацій, добровільних внесків громадських організацій; громадян, іноземних фірм. Державний фонд зайнятості використовується для фінансування заходів щодо профорієнтації населення, професійного навчання вивільнених працівників і безробітних, сприяння їх працевлаштуванню і виплати допомоги по безробіттю, надання безпроцентних кредитів безробітним, для здійснення підприємницької діяльності, організації додаткових робочих місць, на утримання працівників служби.
Поряд з державними у великих містах створюються приватні і суспільні служби зайнятості та кадрові агентства. Наприклад, в Хмельницькому - кадрове агентство "Емануїл", молодіжна біржа, в Києві – кадрове агентство "Інтелект – труд – сервіс" (підбір управлінського та обслуговуючого персоналу з вищою освітою, не приймає заявки із заробітною платою нижче 100 дол.). Агентство "Персонал, "Staff Standart" – пошук кандидатів через об’яви в газетах, тестування. Служба "Автограф" – влаштування секретарів, секретарів-референтів з вищою освітою, водіїв, охоронників, перекладачів, продавців, комерційних та рекламних агентів. "Анкор" – представництво московського агентства. Молодіжний центр праці (державна служба) в Києві – забезпечує вторинну зайнятість студентів.
Отже, ринок праці – це система суспільних відносин, а також механізм, що забезпечує узгодження інтересів роботодавців та найманих працівників і регулює попит і пропозицію праці. Співвідношення попиту та пропозиції праці називають кон’юнктурою ринку праці, яка може бути трудодефіцитною, трудонадлишковою або рівноважною.
Основними суб’єктами ринку праці є роботодавець і найманий працівник (покупець та продавець робочої сили). Між ними існують посередники – держава, громадські організації, служби зайнятості.
При формуванні вітчизняної моделі ринку праці необхідно враховувати такі фактори:особливості моделей, що існують у світовій практиці; соціально-трудові традиції та психологічні національні особливості вітчизняних працівників; початкові соціально-економічні умови формування ринку праці.
Безробіття – це категорія, яка відбиває економічні відносини щодо вимушеної незайнятості працездатного населення. Безробіття вимірюється двома основними показниками: рівень безробіття; тривалість безробіття. В Україні гарантії зайнятості з боку держави визначені Законом "Про зайнятість населення". Основні функції щодо регулювання зайнятості, ринку праці покладені на державну службу зайнятості, яка є посередником на ринку праці.
Література для самостійного поглибленого вивчення теми: 1,2,3,4,5,6,7,8,10.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑